Kış aylarında kullanılamayan balkon, teras, veranda ve bahçelerin müsait olan alanlarının sabit veya katlanır camlarla kaplanarak kışın da kullanılmak üzere hazırlandığı alanlara kış bahçesi denir. Oda sıcaklığındaki bu mekânlarda özellikle karın ve yağmurun tadını çıkartmak son zamanların en çok tercih edilen trendlerindendir. Yaşadığımız alanları büyüten kış bahçeleri, bahçe keyfimizi kışın da evimizin içine getirerek yaşam kalitemizin yükselmesine sebep olur. Kullanıcılara gelişen teknoloji sayesinde ideal ısı yalıtımı ve çeşitli konstrüksiyonlar sunulmaktadır. Peki, Kış Bahçesi Nedir?

Nasıl Bir Kış Bahçesi?

Kış bahçelerinin sürgü veya katlanır cam sistemi ile yapılması bu alanları yazın da rahat kullanabilmek açısından önem taşır. Bu mekanlarda enerji maliyetlerinin düşük olması için gerekli ısı yalıtım sistemlerini sağlayan ürünler tercih edilmelidir. Tavan uygulamaları kış bahçesi için önemli bir detaydır. Görsel açıdan yarattığı ferahlık nedeniyle cam tavan uygulamaları çok tercih edilen sistemlerdendir. Doğal ışık sağlaması nedeniyle kişilerin kendilerini doğaya yakın hissetmeleri cam tavanların tercih sebeplerinden biridir. Ayrıca açılır kapanır çatı sistemleri ve düşey alanlarda kullanılan katlanır cam sistemleri de seçeneklerden bazılarıdır.

Kış Bahçeleri Nasıl Dekore Edilir?

Kış bahçelerinin hangi amaçla kullanılacağına karar vermek dekorasyondan önceki ilk adımdır. Yemek yemek veya misafir ağırlamak amaçlı kullanım için yeterli büyüklükteki bir masa ile yeterince sandalye ve küçük bir oturma grubu idealdir. Kişisel kullanım amaçlı kullanılacaksa rahat bir koltuk ve sehpa ayrıca çeşitli hobi eşyalarının koyulabileceği dolaplar ihtiyacı karşılar. Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın küçük dekoratif eşyalar bütün kış bahçelerinin vazgeçilmez objeleridir. Fenerler, mumluklar, sevimli kırlentler ve olmazsa olmaz saksılar bunlarda bazılarıdır. Gerek mevsimin bol çiçekli bitkileri gerekse kışın da yemyeşil kalan bitkiler kış bahçenizin keyfini arttırır.